Technical Program

 

Changes:

 

Abstracts of
all LNCS
papers
LNCS
6608
LNCS
6609

Notes:

 

 

Monday

 

Tuesday

 

Thursday

 

Friday

             

09:30-09:55

inauguration

10:00-11:00

keynote

11:05-11:15

break

11:20-11:55

2 papers

12:00-12:10

break

12:15-12:50

2 papers

13:15-14:15

lunch

14:25-14:50

best paper

14:55-15:10

paper

15:15-15:25

break

15:30-16:30

event

16:35-16:45

break

16:50-18:50

short pres.

19:00-21:00

poster ses.

 

09:30-10:30

keynote

10:35-10:45

break

10:50-11:45

3 papers

11:50-12:00

break

12:05-13:20

4 papers

13:30-14:30

lunch

14:40-15:40

event

15:45-15:55

break

16:00-16:25

best paper

16:30-17:25

3 papers

17:30-17:40

break

17:45-19:00

4 papers

 

09:30-10:30

keynote

10:35-10:45

break

10:50-11:45

3 papers

11:50-12:00

break

12:05-13:20

4 papers

13:30-14:30

lunch

14:40-15:05

best paper

15:10-15:45

2 papers

15:50-16:00

break

16:05-17:20

4 papers

17:25-17:35

break

17:40-18:40

event

 

09:30-10:30

keynote

10:35-10:45

break

10:50-11:45

3 papers

11:50-12:00

break

12:05-13:20

4 papers

13:30-14:30

lunch

14:40-15:05

best paper

15:10-15:45

3 papers

15:50-16:00

break

16:05-16:40

2 papers

16:45-17:10

panel

17:15-17:25

break

17:30-18:30

event

18:35-19:00

closing

             
             

Locations

             

Monday

 

Tuesday

 

Thursday

 

Friday

             

 

Ibuka Memorial Hall
on the 1st floor
of building 18

 

 

1st floor

 

Meeting Room 1
on the 3rd floor
of building 18
 

 

 3rd floor

lunch: Garden House

 

 lunch: Garden House

 

lunch: Garden House

 

 lunch: Garden House

 

 

1st floor

 

short presentations

 

 

 

 

1st floor

 

 

 

3rd floor

 

3rd floor

 

poster session

 

Ohkuma Garden House
on the second floor
of building 29

 

           

 

    There are three locations:

     Building 18  1st floor  and  3rd floor : main conference activities

     Building 29 , 2nd floor: lunch and poster session

    See maps on the local guide.

 

 

 

      Time      

Author

Activity

Vol-pg.

       

Monday
Ibuka Memorial Hall on the FIRST floor of building 18

       

09:30-09:55

 

Inauguration

 

10:00-11:00

Jun’ichi Tsujii

Keynote talk:
Computational Linguistics and Natural Language Processing

I-52

11:05-11:15

 

Break

 

11:20-11:35

Eduard Bejček, Pavel Straňák, Daniel Zeman

Influence of Treebank Design on Representation of Multiword Expressions

I-1

11:40-11:55

Loganathan Ramasamy, Zdeněk Žabokrtský

Tamil Dependency Parsing: Results Using Rule Based and Corpus Based Approaches

I-82

12:00-12:10

 

Break

 

12:15-12:30

David Mareček

Combining Diverse Word-Alignment Symmetrizations Improves Dependency Tree Projection

I-144

12:35-12:50

M. Pilar Valverde Ibañez

An Evaluation of Part of Speech Tagging on Written Second Language Spanish

I-214

13:15-14:15

 

Lunch (Ohkuma Garden House on the second floor of building 29)

 

14:25-14:50

Shangfeng Hu, Chengfei Liu

Best student paper award:
Incorporating Coreference Resolution into Word Sense Disambiguation

I-265

14:55-15:10

Paul Bédaride, Claire Gardent

Deep Semantics for Dependency Structures

I-277

15:15-15:25

 

Break

 

15:30-16:30

Jun’ichi Tsujii

Special event

 

16:35-16:45

 

Break

 

16:50-18:50

All authors of poster session

Short presentations of poster papers

 

19:00-21:00

All authors of poster session

Poster session
(Ohkuma Garden House on the second floor of building 29)

 

       

Tuesday
Ibuka Memorial Hall on the FIRST floor of building 18

       

09:30-10:30

Hans Uszkoreit

Keynote talk:
Learning Relation Extraction Grammars with Minimal Human Intervention: Strategy, Results, Insights and Plans

II-106

10:35-10:45

 

Break

 

10:50-11:05

Viet Cuong Nguyen, Le Minh Nguyen, Akira Shimazu

Best software award:
Improving Text Segmentation with Non-systematic Semantic Relation

I-304

11:10-11:25

Shamima Mithun, Leila Kosseim

Comparing Approaches to Tag Discourse Relations

I-328

11:30-11:45

Robert Remus, Christian Hänig

Towards Well-Gounded Phrase-Level Polarity Analysis

I-380

11:50-12:00

 

Break

 

12:05-12:20

Eder Miranda de Novais, Ivandré Paraboni,

Diogo Takaki Ferreira

Highly-Inflected Language Generation Using Factored Language Models

I-429

12:25-12:40

Ana Cristina Mendes, Sérgio Curto, and Luísa Coheur

Bootstrapping Multiple-Choice Tests with The-Mentor

I-451

12:45-13:00

Leonardo Lesmo, Alessandro Mazzei, Daniele P. Radicioni

Ontology Based Interlingua Translation

II-1

13:05-13:20

Raphaël Rubino and Georges Linarès

A Multi-view Approach for Term Translation Spotting

II-29

13:30-14:30

 

Lunch (Ohkuma Garden House on the second floor of building 29)

 

14:40-15:40

Hans Uszkoreit

Special event:
Language Technology 2020 - Hunches, Hopes and Visions: “The closest things to crazy are growing close to you...”

 

15:45-15:55

 

Break

 

16:00-16:25

Daniel Andrade, Takuya Matsuzaki, and Jun’ichi Tsujii

Best paper award, third place:
Effective Use of Dependency Structure for Bilingual Lexicon Creation

II-80

16:30-16:45

Heshaam Faili, Ali Basirat

An Unsupervised Approach for Linking Automatically Extracted and Manually Crafted LTAGs

I-68

16:50-17:05

Waleed Ammar, Kareem Darwish, Ali El Kahki, Khaled Hafez

ICE-TEA: In-Context Expansion and Translation of English Abbreviations

II-41

17:10-17:25

Mohammad Taher Pilevar, Heshaam Faili, and Abdol Hamid Pilevar

TEP: Tehran English-Persian Parallel Corpus

II-68

17:30-17:40

 

Break

 

17:45-18:00

Rafiya Begum, Karan Jindal, Ashish Jain, Samar Husain, Dipti Misra Sharma

Identification of Conjunct Verbs in Hindi and Its Effect on Parsing Accuracy

I-29

18:05-18:20

Kishorjit Nongmeikapam, Dhiraj Laishram, Naorem Bikramjit Singh, Ngariyanbam Mayekleima Chanu, Sivaji Bandyopadhyay

Identification of Reduplicated Multiword Expressions Using CRF

I-41

18:25-18:40

Menaka S., Pattabhi R.K. Rao, Sobha Lalitha Devi

Automatic Identification of Cause-Effect Relations in Tamil Using CRFs

I-316

       

Thursday
Meeting Room 1 on the THIRD floor of building 18
 

       

09:30-10:30

Diana McCarthy

Keynote talk:
Measuring Similarity of Word Meaning in Context with Lexical Substitutes and Translations

I-238

10:35-10:45

 

Break

 

10:50-11:05

Luz Rello, Eduardo Basterrechea

Onoma: A Linguistically Motivated Conjugation System for Spanish Verbs

I-227

11:10-11:25

Hugo Hernault, Danushka Bollegala, Mitsuru Ishizuka

Semi-supervised Discourse Relation Classification with Structural Learning

I-340

11:30-11:45

Dipankar Das, Anup Kumar Kolya, Asif Ekbal,

Sivaji Bandyopadhyay

Temporal Analysis of Sentiment Events – A Visual Realization and Tracking

I-417

11:50-12:00

 

Break

 

12:05-12:20

Michael Paul, Andrew Finch, Eiichiro Sumita

Word Segmentation for Dialect Translation

II-55

12:25-12:40

Pascual Martínez-Gómez, Germán Sanchis-Trilles,

Francisco Casacuberta

Online Learning via Dynamic Reranking for Computer Assisted Translation

II-93

12:45-13:00

Haibo Li, Danushka Bollegala, Yutaka Matsuo, Mitsuru Ishizuka

Using Graph Based Method to Improve Bootstrapping Relation Extraction

II-127

13:05-13:20

Asma Ben Abacha, Pierre Zweigenbaum

A Hybrid Approach for the Extraction of Semantic Relations from MEDLINE Abstracts

II-139

13:30-14:30

 

Lunch (Ohkuma Garden House on the second floor of building 29)

 

14:40-15:05

Shoji Fujiwara, Satoshi Sekine

Best paper award, second place:
Self-adjusting Bootstrapping

II-188

15:10-15:25

Dat Huynh, Dat Tran, Wanli Ma, Dharmendra Sharma

Adaptable Term Weighting Framework for Text Classification

II-254

15:30-15:45

Horacio Saggion

Learning Predicate Insertion Rules for Document Abstracting

II-301

15:50-16:00

 

Break

 

16:05-16:20

Ching-man Au Yeung, Kevin Duh, Masaaki Nagata

Providing Cross-Lingual Editing Assistance to Wikipedia Editors

II-377

16:25-16:40

Ahmed Hefny, Hany Hassan, Mohamed Bahgat

Incemental Combinatory Categorial Grammar and Its Derivations

I-96

16:45-17:00

Zeeshan Ahmed Julie Carson-Berndsen

Automatic Rule Extraction for Modeling Pronunciation Variation

II-467

17:05-17:15

 

Break

 

17:20-18:20

Diana McCarthy

Special event

 

       

Friday
Meeting Room 1 on the THIRD floor of building 18
 

       

09:30-10:30

Christopher D. Manning

Keynote talk:
Part-of-Speech Tagging from 97% to 100%: Is It Time for Some Linguistics?

I-171

10:35-10:45

 

Break

 

10:50-11:05

Kazuyuki Matsumoto, Fuji Ren

Construction of Wakamono Kotoba Emotion Dictionary and Its Application

I-405

11:10-11:25

Hiram Calvo, Omar J. Gambino, Alexander Gelbukh,

Kentaro Inui

Dependency Syntax Analysis Using Grammar Induction and a Lexical Categories Precedence System

I-109

11:30-11:45

Jon Patrick, Mojtaba Sabbagh

An Active Learning Process for Extraction and Standardisation of Medical Measurements by a Trainable FSA

II-151

11:50-12:00

 

Break

 

12:05-12:20

Dongwoo Kim, Alice Oh

Topic Chains for Understanding a News Corpus

II-163

12:25-12:40

Nik Adilah Hanin Binti Zahri, Fumiyo Fukumoto

Multi-document Summarization Using Link Analysis Based on Rhetorical Relations between Sentences

II-328

12:45-13:00

Anabela Barreiro

SPIDER: A System for Paraphrasing in Document Editing and Revision — Applicability in Machine Translation Pre-editing

II-365

13:05-13:20

Fabrizio Gotti, Philippe Langlais, Guy Lapalme, Simon Charest, Éric Brunelle

Reducing Overdetections in a French Symbolic Grammar Checker by Classification

II-390

13:30-14:30

 

Lunch (Ohkuma Garden House on the second floor of building 29)

 

14:40-15:05

Hiram Calvo, Kentaro Inui, Yuji Matsumoto

Best paper award, first place:
Co-related Verb Argument Selectional Preferences

I-133

15:10-15:25

Sumit Das, Anupam Basu, Sudeshna Sarkar

Prenominal Modifier Ordering in Bengali Text Generation

I-439

15:30-15:45

Shibamouli Lahiri, Prasenjit Mitra, Xiaofei Lu

Informality Judgment at Sentence Level and Experiments with Formality Score

II- 446

15:50-16:00

 

Break

 

16:05-16:20

Jun Hatori, Hisami Suzuki

Predicting Word Pronunciation in Japanese

II-477

16:25-16:40

Chonlasith Jucksriporn, Ohm Sornil

A Minimum Cluster-Based Trigram Statistical Model for Thai Syllabification

II-493

16:45-17:10

 

Panel discussion: Should submissions be accompanied by software?

 

17:15-17:25

 

Break

 

17:30-18:30

Christopher D. Manning

Special event

 

18:35-19:00

 

Awarding and closing ceremony

 

 

 

Poster session
Monday 16:50-21:00
Presentations: main conference building;
Poster session: Ohkuma Garden House on the second floor of building 29.

The short presentations will be given at the Ibuka Memorial Hall, but the poster session will be held at Ohkuma Garden House, where we will have lunch; see the map.

 

This list is in no particular order. The order for the short presentations will be announced soon.